شرکت تانتال
مطالب آموزشی
عنوان مطلب : برخی از کاربردهای عملی بیوشیمی
متن مطلب :

بیوشیمی مطالعه موادشیمیایی در موجودات زنده و فعل و انفعالات بین این مواد است. بدین ترتیب کاربردهای عملی اساسا بی حد و حصر هستند. دو تا از بزرگترین زمینه‌های کار که نیاز به دانش بیوشیمی دارد داروسازی و ژنتیک می‌باشند. صنعت داروسازی تا حد زیادی بستگی به بیوشیمی دارد به این دلیل که ساخت مواد شیمیایی مورد نیاز بدن باید با مطالعه مواد شیمیایی داروها باشد. داروهای خاص به طور ویژه به دلیل تحقیقات بیوشیمیایی گسترش یافته‌اند. به طور مثال داروهای ضد افسردگی مانند پاکسیل (Paxil)، زلوفت و پروزاک (Zoloft and Prozac) که مهارکننده‌های بازجذب سروتونین (SSRIs) نامیده می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرند به این دلیل که فرض پزشکی است که در افراد افسرده سروتونین بسیار سریع‌تر توسط بدن دریافت می‌شود. این حالت به طور قابل توجهی تحت تأثیر مهار گرفتن سریع سروتونین است که بیشتر سروتونین آزاد مجاز است به گردش درآید و بنابراین افسردگی بهبود می‌یابد.

داروشناسی در علم بیوشیمی

داروشناسی یکی از کاربردهای عملی بیوشمی

 
داروشناسی یکی از کاربردهای عملی بیوشمی
بیوشیمی کمک به گسترش موادی مانند مهارکننده‌های بازجذب سروتونین (SSRIs) تا حد امکان می‌کند. بیوشیمی در هورمون‌ها، آنزیم‌ها، پروتئنین‌ها و تعامل سلولی عمل می‌کند که همگی باعث افزایش درک اینکه چه نوع مواد شیمیایی مورد نیاز برای عدم تعادل صحیح بدون تأثیرگذاری مضر بر دیگر مواد شیمیایی تولید شده در بدن می‌باشد. بنابراین تحقیقات داروشناسی یک زمینه بسیار مهم در بیوشیمی است.
تحقیقات ژنتیک مانند پروژه ژنوم انسان بسیار با ارزش است و بسیاری کارشناسان در بیوشیمی بر روی آن تمرکز کرده‌اند. علاوه بر این تحقیقات اخیر در مورد سلول‌های بنیادی منجر به یافتن اطلاعات مهمی درباره فرایندهای شیمییایی که منجر به مرگ سلولی به نام آپوپتوز می‌شود. اگر سلول‌های بنیادی مورد استفاده در بخش‌های ترمیمی بدن شوند، ضروری است که سلول‌ها زنده بمانند. درک سیگنالدهی مواد شیمیایی که ممکن است تعدادی از سلول‌های بنیادی را از بین ببرد کمک در درک چگونگی استفاده از سلول‌های بنیادی می‌کند.


بیوشیمی برای علف کش ها، بیوشیمی برای آفت کش ها

برخی بیوشیمی‌دان‌ها از تخصص خود برای ایجاد آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها استفاده می‌کنند.

برخی بیوشیمی‌دان‌ها از تخصص خود برای ایجاد آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها استفاده می‌کنند.
کارشناسان در بیوشیمی ممکن است از مهارت‌هایی مانند ساخت محصولات شیمیایی مانند علف‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها استفاده کنند. بسیاری از کارها در آزمایشگاه تحقیقاتی کوچک ممکن است بر روی مواد خاصی مطالعه کنند و موادی برای آلاینده‌ها مورد تأثیر قرار گیرد. برای مثال چشیدن آب یا غذا برای عوامل انگلی زنده یکی از فعالیت‌های ارزشی در بیوشیمی است.
اساسا متخصصان در بیوشیمی می‌توانند از دانش خود در روش‌های متعدد به منظور بهبود زمین استفاده کنند. آنها ممکن است یاد بگیرند که مواد شیمیایی خطرناک را با مواد شیمیایی امن جایگزین کنند و یا روش‌هایی را برای بهبود سلامتی بیابند. آنها دارای انتخاب رشته‌هایی شامل کاربردها در دارو، ژنتیک، علم غذا، بیوتکنولوژی و داروشناسی هستند. کار آنها از ارزش فوق‌العاده‌ای برخوردار است و آنها اهمیت مواد شیمیایی را می‌یابند که این مواد بلوک‌های ساختمانی تمامی موجودات زنده هستند

نویسنده : مزدک منفرد
تاریخ ارسال : 1397/04/28
.Copyright © 2018 TANTAL. All Rights Reserved
Designed by Attaran_Group