شرکت تانتال
محصولات
دستگاه اندازه گیری BOD مدل AL606 آکوالیتیک آلمان

دستگاه اندازه گیری BOD مدل ساخت آکوالیتیک آلمان ،AL 606

دقیق، اتوماتیک، کنترل مستقیم نمونه های پساب

اکسیژن خواهی بیوشیمیایی (BOD)، عبارتی است برای مقدار اکسیژنی که برای تجزیه بیولوژیکی ترکیبات آلی موجود در نمونه پساب مورد نیاز است. به عبارت دیگر غلظت ترکیبات آلی فاضلاب، بر اساس میزان اکسیژنی که برای هضم بیولوژیکی ترکیبات آلی مورد نیاز است ارزیابی می گردد. اکسیژن خواهی شیمیایی در واقع نرخ مصرف اکسیژن در داخل آب توسط میکرو ارگانیزم ها است. تفاوت بین اکسیژن خواهی بیولوژیکی (BOD) واکسیژن خواهی شیمیایی(COD)  در این است که اکسیژن شیمیایی مورد نیاز یا COD، میزان کل اکسیژن شیمیایی مورد نیاز مواد قابل تجزیه بیولوژیکی و مواد غیر قابل تجزیه بیولوژیکی را نشان می­ دهد.

سیستم حسگر AL 606، ساخته شده توسط کمپانی AQUALYTIC، یک سیتم 6 نمونه ای است که امکان اندازه گیری دقیق BOD را بر اساس اصول اندازه گیری و فشار سنجی فراهم می آورد.

فشارسنج های رسپیرومتر ((Manometric Respirometrs، جذب اکسیژن را به تغییرات فشار ناشی از مصرف اکسیژن در حالی که حجم ثابت است، ارتباط می دهند. در این فشارسنج ها به دلیل سنسور فشار مدرن همراه، دیگر ضرورتی به استفاده از فشارسنج جیوه ای نمی باشد.

مزایا

انتخاب مستقیم نمونه 

دارای صفحه نمایش گرافیکی، شفاف و روشن 

کاربری آسان برای کاربر 

قابلیت انتخاب زمان اندازه گیری توسط کاربر از 1 تا 28 روز ( OECD,BOD7,BOD5

گستره اندازه گیری 0-40 تا 0-4000 میلی گرم بر لیتر (mg/L

استارت خودکار بعد از هماهنگ سازی دما 

بدون جیوه، سازگار با محیط زیست

سیستم همزن القایی با قابلیت دوباره بازگرداندن مگنت ها به محور خود 

دارای رابط RS 232

 گستره اندازه گیری و حجم نمونه ها

سطح BOD یک نمونه به مقدار مواد آلی موجود در آن بستگی دارد که می تواند به صورت قابل توجهی متغیر باشد. دستگاه اندازه گیری BOD سنج مدل AL 606، برای حجم های مختلف نمونه و بازه های اندازه گیری متناظر با آن در جدول زیر کالیبره شده است. گستره کلی اندازه گیری دستگاه 4000-0 میلی گرم بر لیتر (mg/L) می باشد. برای همه بازه های اندازه گیری،  BODمستقیما به صورت mg/L نمایش داده می شود.

 

BOD رنج (mg/L)

حجم نمونه (mL ) 

0-40

428

0-80

360

0-200

244

0-400

157

0-800

94

0-2000

56

0-4000

21.7

 

متد رسپیرومتریک (Respirometric Metod)، اندازه گیری مستقیم اکسیژن مصرف شده توسط میکروارگانیسم ها را از طریق هوا یا محیط غنی از اکسیژن در یک ظرف در بسته تحت شرایط دمای ثابت و دور ثابت همزن فراهم می آورد. کربن دی اکسیدی که به صورت متابولیکی توسط باکتری ها تولید می شود به صورت شیمیایی به محلول پتاسیم هیدرواکسید موجود در درب فلاسک اتصال می یابد (پیوند می یابد)، در نتیجه در داخل سیستم یک افت فشار اتفاق می افتد که به صورت مستقیم با مقدار BOD متناسب است و توسط سنسور BOD اندازه گیری می شود. سپس مقدار BOD به صورت mg/L نمایش داده می شود.

مقادیر BOD به صورت اتوماتیک و با فواصل زمانی منظم در حافظه سنسور ذخیره می شوند و می توانند بر روی صفحه نمایش بزرگ در هر زمانی، بدون نیاز به تبدیلات وقت گیر (تبدیل واحدها) نمایش داده شوند. به این معنی که سری تست هایی که در یک روز تعطیل به پایان رسیده است در طول هفته آینده بدون هیچ مشکلی قابل بررسی و ارزیابی است.

مقادیر اندازه گیری شده می توانند بر روی USB و یا SD CARD ذخیره شده و یا برای بررسی و ارزیابی داده ها از طریق کابل USB به کامپیوتر منتقل شوند.

دوره اندازه گیری به انتخاب کاربر و با توجه به برنامه زمانی کاربر از1 تا 28 قابل تغییر است. هرچند دوره اندازه گیری کوتاه برای برنامه های علمی مناسب است، استاندارد اندازه گیری BOD معمولا در طول یک دوره 5 روزه در نظر گرفته شده است و تعیین فشارسنجی OECD در طول یک دوره 28 روزه انجام می شود.

 کاربردها

فاضلاب
تعیین فعالیت بیولوژیکی
تاسیسات تصفیه فاضلاب
آزمایشگاه های تحقیقاتی
مراکز تحقیق و علمی

ارزیابی اندازه گیری ها

اگر طول دوره اندازه گیری 24 ساعت تنظیم شود، دستگاه اندازه گیری BOD مدل AL 606، هر یک ساعت مقدار اندازه گیری شده را ثبت می کند. با یک دوره اندازه گیری 48 ساعته، هر 2 ساعت مقدار BOD اندازه گیری شده و ثبت می شود. اگر طول دوره بین 3 تا 28 روز باشد، فاصله ثبت دیتا روزی 1 بار خواهد بود. به این صورت مقادیر اندازه گیری و ثبت شده در هر مرحله از اندازه گیری قابل دسترسی و فراخوانی است. بعلاوه مقادیر ذخیره شده می توانند به هر دو صورت عدد و گراف نمایش داده شوند. گراف زیر یک مثال از بررسی BOD5 را نشان می دهد. مقادیر BOD در طول یک دوره 5 روزه به خوبی مشاهده می شود.  

عملکرد شروع اتوماتیک

تغییرات در دمای نمونه پیش از انجام آزمایش موجب تغییرات فشار در سیستم، به هنگام هم دما شدن در انکوباتور می شود (برای مثال اگر اندازه گیری BOD در دمای 20 درجه سانتی گراد انتخاب شده باشد).

این تغییرات به صورت نرمال خطاهایی را در طول دوره اندازه گیری ایجاد می کند، به منظور اینکه از چنین خطاهایی جلوگیری به عمل آید، کمپانی AQUALYTIC دستگاه BOD سنج مدل AL 606 را به یک خصوصیت شروع اتومات مجهز کرده است. دستگاه شروع به اندازه گیری نمی کند مگر تا زمانی که دمای نمونه و دمای کابینه کنترل ترموستات (انکوباتور) یکسان باشد. در این صورت امکان و احتمال نوسانات دما و در نتیجه فشار کاملا از بین می رود.

سیستم کامل اندازه گیری AL 606

سیستم اندازه گیری AL 606، علاوه بر اندازه گیری و ذخیره مقادیر BOD، شامل بطری های نمونه، حسگر های اندازه گیری، سیستم همزن القایی بدون سایش، با لن های اندازه گیری سرریز برای اندازه گیری حجم نمونه، بازدارنده نیتریفیکاسیون (Nitrification) و هیروکسید پتاسیم به عنوان یک جذب کننده می باشد.

سیستم همزن القایی

سیستم همزن القایی AQUALYTIC، کنترل شده با ریزپردازنده، غیر سایشی و بدون نیاز به تعمیر است. به عبارت دیگر هیچ بخش متحرکی درون سیستم موجود نیست. 

در فواصل زمانی منظم، مگنت های میله ای (Magnetic Stirring Rode) سرعت می گیرند و مجدداً حرکت آنها کند می شود به این صورت که به ماکزیمم سرعت خود می رسند و دوباره سرعت آنها افت می کند. این کار تضمین می کند که مگنت در محور خود واقع شده است. چنانچه مگنت از محور خود و از مرکز بطری خارج شده باشد مجددا و به سرعت به مرکز محور خود باز گردانده می شود.

کارکرد سیستم همزن القایی، بدون نیاز به تعمیر و سرویس (عدم نیاز به تعویض تسمه های رانش یا موتورهای چرخاننده) برای چندین سال تضمین شده است.

مزایا

عملیات بدون نیاز به سایش و تعمیر
تغییر منظم سرعت همزن
در مرکز بودن اتومات میله های همزن
هیچ وسیله مکانیکی در سیستم همزن موجود نمی باشد

تست های تعیین شده برای AL 606

کمپانی AQUALYTIC، برای کنترل عملکرد صحیح دستگاه یک مجموعه تست فراهم نموده است. این مجموعه حاوی 8 قرص تست BOD CM1، که باعث مصرف اکسیژن تعریف شده می شود. استفاده از این قرص ها بسیار ساده است. به سادگی قرص درون فلاسک BOD قرار داده می شود، فرآیند اندازه گیری آغاز شده و مقدار BOD بعد از گذشت 5 روز استخراج شده و با مقدار تعریف شده مقایسه می گردد. اگر این مقدار در محدوده مجاز باشد، این بدین معنی است که سیستم اندازه گیری BOD به درستی عمل می کند.

موارد تحویل

واحد کامل AL 606، شامل:

6 سر سنسور و واحد کنترل به همراه باطری ها
واحد همزن القایی با منبع تغذیه
6 فلاسک نمونه
6 عدد درزگیر لاستیکی
1 بالن سرریز 157 میلی
1 بالن سرریز 428 میلی
1 بطری حاوی 50 میلی لیتر محلول هیدرواکسید پتاسیم
1 بطری حاوی 50 میلی لیتر محلول بازدارنده از نیتراته شدن
1 دستورالعمل

 

هم دما کردن در طول اندازه گیری

از آنجاییکه دما تأثیر شایانی در فعالیت بیولوژیکی دارد لذا، پیش از انجام تست بیولوژیکی هماهنگ سازی دما بسیار ضروری است. برای مثال اندازه گیری BOD همیشه در انکوباتور تحت دمای 20 درجه سانتی گراد انجام می شود. برای هماهنگ سازی دما، ما کابین کنترل ترموستیکالی (انکوباتور) را پیشنهاد می کنیم با قابلیت انتخاب و برنامه ریزی دما از 2  تا 40 درجه سانتی گراد. 

 

 

AQUALYTIC BOD-Bottle

 

 

 

.Copyright © 2018 TANTAL. All Rights Reserved
Designed by Attaran_Group